APLY-ZONE
Bine ai venit vizitatorule, daca vrei sa ai acces la toate resursele forumului trebuie sa detii un cont. Daca nu detii unul deja iti poti face un cont nou aici : http://aply-zone.forumotion.com/register?agreed=true&step=2

Restrictie skinuri

In jos

Restrictie skinuri

Mesaj Scris de Versus la data de Dum Aug 11, 2013 9:47 am

Salutare tuturor, multi doresc sa isi introduca skinuri pe server si acele skinuri sa aiba restrictie si nu prea stiu. Mai jos am sa va explic cum sa faceti acest lucru.

1. Trebuie sa adaugam skinurile.
- Pentru a adauga skinurile folosim functia "AddPlayerClass"
Functia:
AddPlayerClass(skin, Float:x, Float:y, Float:z, Float:Angle, weapon1, weapon1_ammo, weapon2, weapon2_ammo, weapon3, weapon3_ammo)
Skin -> Id-ul skinului dorit
Float:x -> Pozitia X
Float:y -> Pozitia Y
Float:z -> Pozitia Z
Float:Angle -> Pozitia unghi
weapon1 -> ID-ul primei arme care o primeste acest skin
weapon1_ammo -> Gloantele primei arme care o primeste acaest skin
weapon2 -> ID-ul armei a doua care o primeste acest skin
weapon2_ammo -> Gloantele celei de a doua arma care o primeste acaest skin
weapon3 -> ID-ul armei a treia care o primeste acest skin
weapon3_ammo -> Gloantele celei de a treia arma care o primeste acaest skin
ex:
AddPlayerClass(264, 479.7307, -1499.6757, 20.4877, 1.0000, 0, 0, 0, 0, 0, 0); // Civilian skin 1
AddPlayerClass(295, 1530.8369, -1664.8872, 6.2188, 1.0000, 24, 100, 3, 1, 0, 0); // PD rank 6
.
.
.
Dupa ce am adaugat toate skinurile trecem la pasul 2

2. Adaugam printre celelalte "new" o variabila

new classidi[MAX_PLAYERS];

3. Mergem la functia "public OnPlayerRequestClass(playerid, classid)", stergem ce avem acolo si adaugam:

if(classid == 0)
{
GameTextForPlayer(playerid, "~y~> ~p~ Civilian ~y~< ~n~", 7000, 4);
classidi[playerid] = 0;
}
if(classid == 1)
{
GameTextForPlayer(playerid, "~y~> ~p~ Police Department ~y~< ~n~ Leader", 7000, 4);
classidi[playerid] = 1;
}
if(classid == 2)
{
GameTextForPlayer(playerid, "~y~> ~p~ F.B.I ~y~< ~n~ Leader", 7000, 4);
classidi[playerid] = 2;
}
.
.
.
Aceasta functie "se pune in functiune" atunci cand am dat f4 / am luat /invite / /uninvite si ne apar skinurile.
Dupa ce am adaugat pentru toate skinurile trecem la pasul 4.

4. Mergem la functia "public OnPlayerRequestSpawn(playerid)", stergem ce avem acolo si adaugam:

if(classidi[playerid] == 0)
{
if(PlayerInfo[playerid][pMember] < 1)
{
PlayerInfo[playerid][pChar] = 264; // 264 = Skin de clovn (skinul care sa il seteze cand da "Shift" / "Spawn")
}
else
{
GameTextForPlayer(playerid, "Trebuie sa fii civil sa folosesti acest skin", 2000, 1);
return 0;
}
}
if(classidi[playerid] == 1)
{
if(PlayerInfo[playerid][pMember] == 1 && PlayerInfo[playerid][pRank] == 6 || PlayerInfo[playerid][pLeader] == 1 && PlayerInfo[playerid][pRank] == 6)
{
PlayerInfo[playerid][pChar] = 295;
}
else
{
GameTextForPlayer(playerid, "Trebuie sa fi lider Police Departament sa folosesti acest skin", 2000, 1);
return 0;
}
}
if(classidi[playerid] == 2)
{
if(PlayerInfo[playerid][pMember] == 2 && PlayerInfo[playerid][pRank] == 6 || PlayerInfo[playerid][pLeader] == 2 && PlayerInfo[playerid][pRank] == 6)
{
PlayerInfo[playerid][pChar] = 286;
}
else
{
GameTextForPlayer(playerid, "Trebuie sa fi lider F.B.I sa folosesti acest skin", 2000, 1);
return 0;
}
}
.
.
.
Aceasta functie "se pune in functiune" atunci cand am pe tasta "Shift" / Butonul "spawn" pentru a alege skinul.
Dupa ce am adaugat pentru toate skinurile trecem la ultimul pas. (Optional)

5. Acest pas este Optional, nu este nevoie sa il faceti.

Pentru ca atunci cand luam /uninvite sau /invite sa ne dea direct sa ne alegem skinul, adaugam la comenzile /invite si /uninvite urmatoarele coduri:

ForceClassSelection(para1);
SetPlayerHealth(para1, 0);
Daca dorim ca la comanda /giverank cand cineva primeste rank sa il forteze ca atunci cand moare sa isi aleaga alt skin adaugam:

sau daca dorim ca atunci cand primeste rank-ul sa il oblige sa si-l schimbe adaugam:

SetPlayerHealth(para1, 0);
Versus
Fondator
Fondator

Puncte : 448
Reputatie : 1
Data de inscriere : 11/08/2013
Localizare : constanta

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Restrictie skinuri

Mesaj Scris de SPeeDStriKe la data de Mier Aug 14, 2013 1:01 pm

Multumim !
SPeeDStriKe
Membru
Membru

Puncte : 994
Reputatie : 13
Data de inscriere : 12/08/2013
Varsta : 23
Localizare : Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://aply-zone.myfreeforum.ro/profile?mode=editprofile

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum