APLY-ZONE
Bine ai venit vizitatorule, daca vrei sa ai acces la toate resursele forumului trebuie sa detii un cont. Daca nu detii unul deja iti poti face un cont nou aici : http://aply-zone.tequilaforum.net/register?agreed=true&step=2

Teza Romana clasa a 7-a SEM 2

In jos

Teza Romana clasa a 7-a SEM 2

Mesaj Scris de SPeeDStriKe la data de Vin Aug 16, 2013 11:22 am

Teza cu subiect unic pe semestrul I
Limba si literatura romana
Clasa a VII-a

Nota! Se acorda acelasi punctaj pentru raspunsurile redactate in spiritul solutiilor din barem.

Subiectul I (60 de puncte)

A.
1. Despartirea cuvintelor in silabe: in-trls-ta-re, (sa) pri-veas-ca, ne-clin-iit. (2 p. + 2 p. + 2 p.) 6 puncte
2. Exemple de raspuns: (cu) uimire - conversiune/ schimbarea valorii gramaticale (infinitiv lung substantivizat); asadar - compunere (prin sudare/ unire/ alipire...); dorinta - derivare (cu sufix).
(2 p. + 2 p. + 2 p.) 6 puncte
3. Exemple de raspuns: neclintit - nemiscat, imobil..., arata - sugereaza, indica..., gafa - pregatite, aproape sa...etc. (2 p. + 2 p. + 2 p.) 6 puncte
4. Alcatuirea corecta a enuntului cu un omonim al cuvantului dar, de exemplu: De ziua mea am primit acest dar simbolic {substantiv; cadou). (Corectitudinea enuntului: 3 p.; folosirea adecvata a formei omonimului cerut: 3 p.; punctajul stabilit se acorda numai pentru indeplinirea in totalitate a celor doua criterii de performanta). 6 puncte
5. Motivarea folosirii punctelor de suspensie in enuntul dat, de exemplu: punctele de suspensie indica o intrerupere a vorbirii personajului, care nu vrea sa-si exprime pana la sfarsit gandirea, considerand restul usor de subinteles.' marcheaza un gand nerostit in intregime, intonatia comunicarii fiind ascendenta etc. (Motivarea corecta si nuantata a folosirii punctelor de suspensie: 6 p.; motivarea partial corecta sub aspect logic si/ sau ortografic: 4 p.: incercare de motivare sau cu mai mult de 2 greseli de exprimare si/ sau de ortografie: 2 p.). 6 puncte
SPeeDStriKe
Membru
Membru

Puncte : 994
Reputatie : 13
Data de inscriere : 12/08/2013
Varsta : 23
Localizare : Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://aply-zone.myfreeforum.ro/profile?mode=editprofile

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum